Wiadomości Branżowe

Wyprodukowaliśmy więcej samochodów

Wyprodukowaliśmy więcej samochodów, leków i mebli. Dane dotyczące produkcji przemysłowej są niższe od oczekiwań, ale wciąż dobre. Czy polska gospodarka nabiera rozpędu? 

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,6 proc. ? poinformował Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła we wrześniu rdr o 5,0 proc., a mdm ? o 1,4 proc.

W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 spośród 34 działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych o 14,1 proc., wyrobów farmaceutycznych o 13,7 proc. i mebli o 13,3 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się we wrześniu wzrostu produkcji o 7,0 proc. rdr oraz 10,5 proc. mdm. 

Niska baza podbiła dynamikę produkcji

– Wzrost wartości produkcji przemysłowej okazał się niższy od oczekiwań ekonomistów. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wartość produkcji była o 5 proc. wyższa niż przed rokiem. Choć wrześniowa dynamika produkcji była najwyższa od stycznia 2012 roku, to w znacznej mierze był to efekt niskiej bazy sprzed roku. Już wtedy odczuwalne było spowolnienie gospodarcze i osłabienie publicznych inwestycji infrastrukturalnych ? przekonuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

– Niemniej dane są dobre. Charakterystyczne dla okresu ożywienia gospodarczego, chociaż ten na razie rodzi się w wielkich bólach. Dobre wyniki mają bezpośredni wpływ na klimat inwestycyjny, a pośrednio także na portfele Polaków. Wczorajsze dane o wzroście przeciętnego wynagrodzenia również to potwierdzają. Przeciętna pensja wyniosła 3770 zł brutto miesięcznie, co oznacza, że rok do roku wzrosła o 3,6%. Na razie jest umiarkowanie dobrze, ze wskazaniem na to, że będzie lepiej. Kiedy pozytywne zmiany koniunktury odczują najgorzej opłacani Polacy i bezrobotni? Niestety, najprawdopodobniej dopiero na wiosnę ? dodaje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Więcej na ten temat w artykule: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Produkcja-przemyslowa-wzrosla-ale-ponizej-oczekiwan-2964814.html

 Analizy Bankier.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #dla   #dze   #facebooku   #liwe   #mio   #Nawigacje Spirit   #nawigacji   #oraz   #Spirit   #spos   #szczebrzeszyn