motoryzacja Wiadomości Branżowe

Światowy rekord prędkości pojazdów ciężarowych pobity na oponach Goodyear

Warszawa, 10 maja 2012 r. – Mean Green, najszybszy w świecie hybrydowy pojazd ciężarowy, pobił dwa światowe rekordy prędkości na oponach Goodyear.  W ostatni piątek kwietnia (27.04.2012 r.) na lotnisku Wendover w Utah w USA

Warszawa, 10 maja 2012 r. – Mean Green, najszybszy w świecie hybrydowy pojazd ciężarowy, pobił dwa światowe rekordy prędkości na oponach Goodyear.  W ostatni piątek kwietnia (27.04.2012 r.) na lotnisku Wendover w Utah w USA zbudowana przez Volvo ciężarówka, której właścicielem i kierowcą jest Boije Ovebrink, pobiła rekordy w dwóch międzynarodowych kategoriach prędkości. Nowe rekordy osiągnięto na dystansie jednego kilometra ze startu zatrzymanego, które wcześniej należały do tej samej hybrydowej ciężarówki, oraz w kategorii jednego kilometra ze startu lotnego1.
Osiągnięte rezultaty2:

  • Start zatrzymany – 153,252 km/h; dotychczasowy rekord to 152,253 km/h
  • Start lotny – 236,577 km/h; dotychczasowy rekord to 218,780 km/h.

Mean Green wyróżnia się ogromną mocą 2100 KM (1566 kW) oraz momentem obrotowym sięgającym prawie 6770 Nm, z czego 200 KM mocy (149 kW) i 1198 Nm momentu pochodzi z silnika elektrycznego. Aerodynamika również odgrywa istotną rolę w osiąganiu maksymalnej prędkości, dlatego projektanci Volvo zastosowali kabinę NV firmy North American i wymodelowali ją pod kątem optymalnej aerodynamiki.
Niezbędne były też opony zdolne wytrzymać ogromne obciążenia, dlatego Goodyear ściśle współpracował z Volvo i opracował specjalne opony dla Mean Green.

Aż 100 km/h w cztery sekundy to imponujący wynik dla samochodu osobowego, a co dopiero dla sześciotonowej ciężarówki. Dlatego też najwyższej klasy opony Goodyeara okazały się kluczowe dla osiągnięcia Boije Overbrinka. Specjalnie na tę okazję przygotowane ogumienie było produkowane ręcznie na bazie osnowy Marathon Long Haul 495/45R22.5 na oś sterującą i wytrzymuje ogromny moment obrotowy oraz prędkość osiąganą przez Mean Green.

Relacje z bicia rekordów można obejrzeć na: http://www.youtube.com/watch?v=3k0S5ePV3q4&list=UUkKEthtUQHmBqIYZTHyfXoA&feature=plcp

Oferta Goodyear Dunlop Europe obejmuje ponad 400 różnych typów opon do pojazdów użytkowych, autobusów i autokarów w ponad 55 rozmiarach. Wielu wiodących w świecie producentów pojazdów użytkowych montuje opony Goodyear jako wyposażenie oryginalne. Są wśród nich: DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault Trucks, Scania i Volvo. Goodyear jest także dostawcą opon dla wszystkich największych producentów naczep. Dzięki ofercie Fleet First, w skład której wchodzą usługi TruckForce, ServiceLine 24h, pomoc drogowa, usługa Mobility, system internetowego zarządzania FleetOnlineSolutions oraz technologia Goodyear Retread, Goodyear może zaproponować najszerszy w branży zakres usług dedykowanych.

A to już wiesz?  Shibetsu – tu testuje się Lexusy

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 54 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia około 73 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

 

—-

1  Kilometr ze startu zatrzymanego – ciężarówka rusza z pozycji zatrzymanej i przejeżdża liczący
1000 metrów tor w jedną, a następnie w drugą stronę. Oficjalnym wynikiem jest średnia prędkość z obu przejazdów. Kilometr ze startu lotnego – jw., z tym że ciężarówka jest w ruchu w chwili rozpoczęcia pomiarów przejazdu.
2  Na decyzję o uznaniu nowego rekordu FIA ma od 30 do 60 dni.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy