motoryzacja Wiadomości Branżowe

Opony Goodyear EfficientGrip SUV dla Audi Q3

Warszawa, 25 maja 2012 r. – Audi wybrało szesnastocalowe opony Goodyear EfficientGrip SUV jako pierwsze wyposażenie dla kompaktowego coupe crossovera Q3. Opona 215/65R16 98V jest obecnie montowana w samochodach Audi Q3 na całym świecie. Audi Q3 jest pięciodrzwiowym, kompaktowym coupe crossoverem, wprowadzonym na rynek przez niemieckiego producenta w 2011 roku. Jest to auto o bardziej miejskim, sportowym  charakterze niż większe modele Q5 i Q7.

Goodyear wprowadził opony EfficientGrip SUV pod koniec ub. roku. Przeznaczone są do pojazdów SUV i 4×4, łączą przyczepność charakterystyczną dla linii opon EfficientGrip z aktywną redukcją zużycia paliwa i emisji CO2 oraz cichszą jazdą1. Opony dostępne są dla wielu pojazdów klasy SUV/4×4: luksusowych, pełnowymiarowych, standardowych, kompaktowych i sub-kompaktowych.

Nowe, zaawansowane właściwości Goodyear EfficientGrip SUV to między innymi trójwymiarowe lamele bieżnika, zwiększające łączną powierzchnię styku opony z nawierzchnią i skracające drogę hamowania o kilka metrów2. Aby sprostać zapotrzebowaniu na wyższą przyczepność na mokrej nawierzchni, konstruktorzy przygotowali zaawansowaną mieszankę bieżnika, ściśle zintegrowaną ze strukturą opony, której właściwości trakcyjne poprawiają parametry hamowania opony na mokrej nawierzchni. Zoptymalizowana konstrukcja i sekwencja elementów bieżnika zmniejsza składowe harmoniczne odpowiedzialne za hałas emitowany przez oponę.

Wykorzystując najnowsze rozwiązania informatyczne, konstruktorzy zastosowali komputerowo zoptymalizowane modele, dzięki którym opona EfficientGrip SUV wyróżnia się jednorodną sztywnością i rozkładem ciśnienia na powierzchni styku z nawierzchnią, co przekłada się na dłuższą żywotność. Niższa ogólna masa, w porównaniu z wcześniejszymi modelami, poprawia precyzję kierowania i zachowanie w zakrętach.
„Audi Q3 to fantastyczny nowy samochód klasy premium, zaspokajający rosnący popyt w Europie na kompaktowe auta typu coupe crossover. Goodyear jest wiodącym producentem opon, dlatego rynkowa pozycja Audi Q3 i opon Goodyear EfficienctGrip SUV idealnie do siebie pasują. W związku z tym mamy nadzieję na trwałą współpracę z modelem Q3 i w ogóle z marką Audi” – powiedział Hugues Despres, Dyrektor opon osobowych marki Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Europejski rynek SUV/4×4 rozwija się, a według przewidywań popyt na te samochody sięgnie kilku milionów sztuk w 2014 roku. Tym samym rośnie też zapotrzebowanie na wyspecjalizowane opony SUV/4×4 3. Goodyear oferuje jedną z najszerszych na rynku ofertę opon SUV/4×4, zarówno do zastosowań zimowych, jak i letnich. Firma zapowiada dalsze inwestycje w produkty tej kategorii w miarę rozwoju rynku.
Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 54 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia około 73 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

 

—–

  1 Porównanie z oponą poprzedniej generacji, przeprowadzone w Ośrodku Technicznym Goodyear w Luksemburgu w marcu 2010 r. Rozmiar opony: 255/55R18 109V XL; Miejsce testów: Mireval (Francja) i Luksemburg
  2 ibid
  3 Badanie rynku motoryzacyjnego Global Insight,  rynek SUV, marzec 2010 r.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy