motoryzacja Wiadomości Branżowe

Goodyear prezentuje pierwszą oponę kategorii AA

Koncepcyjna opona EfficientGrip AA Edition liderem pod względem bezpieczeństwa i ochrony środowiska według unijnych kryteriów w ramach nowego etykietowania opon Warszawa, 31 maja 2012 r. – Goodyear zaprezentuje podczas targów

Koncepcyjna opona EfficientGrip AA Edition liderem pod względem bezpieczeństwa i ochrony środowiska według unijnych kryteriów
w ramach nowego etykietowania opon

Warszawa, 31 maja 2012 r. – Goodyear zaprezentuje podczas targów REIFEN pierwsze opony tej marki spełniające kryteria kategorii AA. Koncepcyjne opony EfficientGrip AA Edition wyprodukowane są w czterech rozmiarach. Rewolucyjne opony wyznaczyły nowe standardy, osiągając jedne z najlepszych wyników w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni i oporów toczenia.

EfficientGrip AA Edition posłużą przede wszystkim do dalszych prac badawczo-rozwojowych nad oponami klasy premium, które Goodyear planuje wprowadzić w przyszłości do sprzedaży, a także wykorzystać w ramach pokazów podczas imprez branżowych. Opona na obecnym etapie prac nie będzie produkowana masowo, dla szerokiego kręgu odbiorców.

EfficientGrip AA Edition to innowacyjny produkt, który uzyskał najwyższą ocenę pod względem parametrów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, określonych przez nową europejską klasyfikację opon w ramach etykietowania opon w UE , która 30 maja br. wchodzi w etap dobrowolnego stosowania. Etykiety, które pojawią się na oponach, będą podobne do istniejących oznaczeń klas energetycznych urządzeń gospodarstwa domowego, gdzie A oznacza najlepszą oponę w danej kategorii, a G najsłabszą.

Koncepcyjna opona powstała w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne opracowane przez Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu. Obejmowały one m.in. rozwój nowej technologii mieszanki, ulepszoną strukturę bieżnika oraz unowocześnione procesy produkcji.

„Podobnie jak etykiety stosowane w odniesieniu do urządzeń gospodarstwa domowego, oznakowanie opon wskazuje parametry, których najwyższy poziom przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Umożliwiając redukcję zużycia paliwa przez pojazd, jednocześnie zmniejszamy emisję dwutlenku węgla. Etykiety zweryfikują także naszą umiejętność zaprojektowania opony, która osiąga najlepsze rezultaty nawet w trudnych warunkach, takich jak jazda na mokrej nawierzchni. Aby osiągnąć te cele, nasze Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu maksymalnie wykorzystało istniejące technologie oponiarskie, by uzyskać jedne z najlepszych ocen według nowej europejskiego systemu etykietowania opon.

To wspaniałe osiągnięcie w dziedzinie inżynierii” – powiedział Hugues Despres, Dyrektor marki Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Zgodnie z nowym schematem oznakowania, opony Goodyear otrzymały kategorię AA – uzyskały najwyższą ocenę zarówno pod względem efektywności paliowej, jak i przyczepności na mokrej nawierzchni. Osiągnięcie to odzwierciedla najważniejsze walory marki, czyli umiejętność projektowania opon, które przyczyniają się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa na drogach dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii oponiarskich, a także tworzenia opon, które wywierają mniejszy wpływ na środowisko naturalne dzięki niższym oporom toczenia.

Za sprawą etykietowania opon, które zacznie obowiązywać w Unii Europejskiej od 1 listopada br., konsumenci będą informowani o trzech ważnych parametrach ogumienia: oporach toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie emitowanego hałasu. Poziom głośności wyrażany jest w decybelach, którym towarzyszy wizerunek jednej, dwóch lub trzech fal dźwiękowych, przy czym jedna fala oznacza oponę najcichszą, a trzy fale – najgłośniejszą. Wszystkie opony będą oceniane według tych samych kryteriów.
Opony Goodyear EfficientGrip AA Edition będą prezentowane podczas REIFEN – wiodących europejskich targów branży oponiarskiej, które odbędą się w Essen w Niemczech, od 5 do 8 czerwca br., a także na imprezach targowych w innych europejskich krajach.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 53 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia około 72 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy