motoryzacja

DAKAR – rajd trwa w Galerii Krakowskiej

Pierwszy wystartował w 1978 roku. Na starcie w Paryżu stanęło 170 zawodników, przed nimi było 10 tys. km po bezdrożach Afryki i meta w Dakarze.

Pierwszy wystartował w 1978 roku. Na starcie w Paryżu stanęło 170 zawodników, przed nimi było 10 tys. km po bezdrożach Afryki i meta w Dakarze.

Do dziś rajd Dakar uznawany jest za najtrudniejszy i najbardziej prestiżowy na świecie. Thierry Sabine, pomysłodawca rajdu powtarzał, że jest on “wyzwaniem dla startujących, marzeniem dla tych, którzy pozostają”. Wszyscy krakowianie, którzy marzą o tym aby poczuć klimat sławnego rajdu mogą przyjść do Galerii Krakowskiej od 8 do 24 października na ekspozycję “Dakar – rajd trwa”.

Choć rajd Dakar ostatnimi laty zmienił trasę i przeniósł się do Ameryki Południowej, to jednak większość jego historii wiąże się z Afryką. Dlatego też na ekspozycji w Galerii Krakowskiej wyrośnie wielki berberyjski namiot ? biwak przypominający ten, w którym na pustyni zatrzymują się kierowcy na serwis maszyn i odpoczynek. Będzie w nim można zobaczyć, w jakich warunkach spali zawodnicy, gdzie naprawiali samochody, z jakich korzystali nawigacji, map i narzędzi.

Pasjonaci motoryzacji będą mieli okazję zobaczyć sprzęt zdolny pokonać tysiące kilometrów pustyni: Nissana Nawarę, BMW X3 CC i motocykle KTM. Na placu przed galerią stanie natomiast zaplecze serwisowe zespołu Orlean Team: ciężarówka MAN i Ford Pick-up 350.

Wystawa ?Dakar ? rajd trwa? przybliży historię i ciekawostki związane z najsłynniejszym rajdem off-roadowym świata. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja, w postaci kart z kalendarza przedstawi chronologię wydarzeń. Opisane dzień po dniu kolejne etapy rajdu wprowadzą gości galerii w niesamowitą atmosferę rajdu. Po złożeniu 12 kart z kalendarza otrzymać będzie można mapkę Rajdu Dakar i zabrać ją do domu.
Mistrzowie polskiej motoryzacji osobiście podzielą się swoimi doświadczeniami rajdowymi. W dniu 9 października w godzinach 11.00-18.00 Galerię Krakowską odwiedzi Krzysztof Hołowczyc, który podzieli się z gośćmi galerii swoimi przeżyciami z ?Dakaru? i zaprezentuje swój nowy samochód, jakim pojedzie w przyszłorocznym rajdzie. W dniu 13 października w godzinach 15.00-20.00 będzie można poznać motocyklistów Orlen Team?u: Jacka Czachora, Marka Dąbrowskiego i Kubę Przygońskiego. Organizatorzy zapowiadają również motoryzacyjne konkursy.
Miłośnicy rajdów będą mieli możliwość nieodpłatnego skorzystania z symulatora jazdy samochodem terenowym (Hala Grodzka, poziom -1). Dla najmłodszych będzie natomiast ?Mini Dakar?, a na nim quady i specjalna trasa do jazdy.
Historia rajdu Dakar sięga 1977 roku. Wówczas to jego pomysłodawca, Thierry Sabine, zgubił drogę na motocyklu na Pustyni Libijskiej podczas rajdu Abidżan-Nicea. Pokonany przez oniryczne krajobrazy pustyni postanowił podzielić się swym doświadczeniem z jak największą liczbą osób. W tym celu opracował niezwykle trudną trasę prowadzącą z Europy do Algieru, a następnie przez Agadez (Niger) do Dakaru. Marzenia rajdowca szybko stały się rzeczywistością. Rajd Paryż-Dakar otworzył zupełnie inny, nieznany świat, w którym jego twórca uchodził za prawdziwego pioniera. Pierwszy w historii rajd Paryż-Dakar wystartował 26 grudnia 1978 r. z Placu Trocadero. Po więcej ciekawostek zapraszamy do Galerii Krakowskiej między 8 a 24 października.
Z: http://www.pressoffice.pl/moto,t1826795072?more=1413177765

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy